Śledź nas na:



Człowiek jako źródło zła

Wypracowanie na temat: "Zło pochodzi z człowieka" – wyraź swój sąd na ten temat wykorzystując przykłady z literatury i sztuki.

Bóg stwarzając człowieka dał mu rozum, dzięki któremu potrafi od odróżnić dobro od zła. Dał mu również wolną wolę, a więc to od decyduje o wyborach, jakie podejmuje i o tym czy będą one dobre, czy też złe zależy tylko i wyłącznie od niego.

Człowiek, a w szczególności jego psychika jest bardzo skomplikowany. Do dziś jest obiektem badań psychologów, psychiatrów i ludzi pióra. Zastanawiające i przerażające jest to, że człowiek jest tak samo zdolny do miłości jak i nienawiści, wypowiadanymi słowami potrafi wprowadzić w zachwyt, podnieść na duchu, bądź też ranić, bardziej niż nóż, jest zdolny do dawania życia, ale również do jego odbierania, co jest równoznaczne ze złamaniem zasad, dziesięciu przykazań, ustanowionych przez Boga, które powinny nam służyć jako drogowskazy do czynienia dobra. Już początki ludzkości ukazały skłonność ludzi do zła. Kain, syn Adama i Ewy, kierowany zawiścią, dopuścił się ciężkiego grzechu, jakim niewątpliwie jest odebranie tego, co jest dla nas najcenniejsze, życia.

Ludzkość na przestrzeni dziejów miała do czynienia ze złem, którego odzwierciedleniem była między innymi II Wojna Światowa. Ciężko przyjąć do świadomości to, że przez człowieka została stworzona ideologia, która pociągnęła za sobą rzesze zwolenników i była przyczyną barbarzyńskich zbrodni, okrucieństwa, zakładała eksterminacje Żydów i Słowian, czyli mordu kilku milionów niewinnych ludzi i pozbawienia człowieka wszelkich praw do życia.

Z prawdziwym złem tkwiącym w człowieku spotykamy się w dziełach Szekspira, zwłaszcza w tragedii „Makbet”. Tytułowego bohatera poznajemy w momencie, gdy jest on odważnym i dzielnym człowiekiem, wodzem wojsk biorących udział w wojnie przeciwko Norwegom, w której wsławił się rycerskimi czynami. Był wierny swemu królowi. Morderstwo władcy było więc w jego pojęciu najgorszą zbrodnią. Jednak jego poglądy uległy radykalnym zmianom, a stało się tak w momencie, w którym usłyszał przepowiednie czarownic mówiącą o tym, że zostanie królem. Od tej chwili staje się człowiekiem żądnym władzy i choć morderstwo króla napawało go grozą i przerażeniem, ulega żonie, zaś tak naprawdę sam wybiera zło, aby zaspokoić swoje ambicje. Królobójstwo staje się pierwszym ogniwem dalszych zbrodni. Zło tkwi w każdym z nas. Trzeba tylko odpowiedniego bodźca, aby wypełzło na zewnątrz, a wtedy człowiek przestaje być człowiekiem. Dla osiągnięcia obranego celu jest gotowy zrobić wszystko. W tym momencie przekracza wszelkie granicę. Okazuje się, że człowiek prawy może zmienić się w bestię, która nie zna zasad i dla której krzywda ludzka nie stanowi przeszkody w osiągnięciu celu.

Tak samo jak ciało człowieka można ranić jego uczucia. Tu na myśl przychodzi mi bohater „Granicy” Zenon Ziembiewicz, którego postępowanie było powodem krzywdy wielu osób. Już w swoim pierwszym związku z Adelą okazał całkowity brak współczucia. Zostawił kochającą go osobę, dotkniętą śmiertelną chorobą, właściwie bez żadnej opieki. Wiadomość o jej śmierci także nie wywarła na nim większego wrażenia. Zenon postąpił nieludzko. Potraktował Adele jak nie potrzebną do niczego rzecz. Zagrał na jej uczuciach i tym samym zranił je, a rany na sercu goją się znacznie dłużej niż rany na ciele. Podobnie Zenon postąpił z Justyną i swoją małżonką Elżbietą. W stosunku do tych kobiet popełnił wiele ciężkich grzechów. Zdradził swoją żonę i doprowadził do załamania psychicznego Justyny. Jego postępowanie doprowadziło do złamania granicy, za którą była krzywda innego człowieka.

Z przerażającą rzeczywistością wykreowaną przez człowieka przyszło się zetknąć ludzkości, a w szczególności ludności Żydowskiej, Polakom pochodzenia żydowskiego, a także innym „podludziom” podczas II Wojny Światowej. To jak z nimi postępowano i jak wyglądało ich życie opisuje jedna z ofiar nazizmu, Tadeusz Borowski. W swoich opowiadaniach ukazuje zło, którego był świadkiem, ukazuje sytuacje jaka panowała w obozach koncentracyjnych. Ludzi traktowano w okrutny sposób. Dla Niemców byli oni tylko i wyłącznie siłą roboczą. Chorzy, niezdolni do pracy byli eksterminowani, bądź w bestialski sposób mordowani na oczach innych. Racje żywnościowe, jakie otrzymywali były bardzo małe, więc cierpieli głód. Sytuacja, w jakiej się znajdowali, doprowadzała do tego, że wyzbywali się wszelkich uczuć i przetrwanie stało się najważniejsze, przetrwanie za wszelką cenę, nawet za cenę śmierci. W obozach śmierci maiły również miejsce masowe eksterminacje. Liczba ofiar, jaką zebrała działalność hitlerowska jest ogromna, aż trudno uwierzyć, że to człowiek jest za to odpowiedzialny.

W dzisiejszych czasach do czynienia ze złem mamy praktycznie na każdym kroku. Przykładem tego może być wojna w Iraku, której wybuch spowodowany był między innymi okrucieństwem bezwzględnego przywódcy Saddama Husseina wobec obywateli państwa. Działania wojenne w Iraku zebrały już wiele ofiar. W wiadomościach słyszymy o morderstwach, kradzieżach, gwałtach, oszustwach, do których z własnej woli posuwają się ludzie. Na co dzień jesteśmy świadkami kłótni, bójek, które wynikają z tego, że każdy człowiek jest inny, ma inne poglądy, jednak nie zmienia to faktu, że to ludzie kreują taką, a nie inną rzeczywistość i to my jesteśmy odpowiedzialni za wszelkie zło, które jej dotyczy.



Zobacz także